Hľadáte letné dobrodružstvo, historické pamiatky alebo len relax a kochanie sa prírodou? Poradíme vám, kam sa toto leto vybrať počas voľných dní a pritom ušetriť nejaké to euro navyše. Spoznajte krásy Slovenska lepšie. Sami sa presvedčíte, že aj malá krajina v strede Európy má čo ponúknuť ako návštevníkom, tak aj domácim.

Národný park Malá Fatra

Malá Fatra patrí k najkrajším národným parkom na Slovensku. Tvorí ju okolie okresov Martin, Žilina a Dolný Kubín. Jánošíkove diery, Malý a Veľký Rozsutec, Veľký Kriváň či mnoho rozhľadní. Toto všetko sú slová, ktoré charakterizujú prírodu Malej Fatry.

Členitý reliéf, množstvo turistických chodníkov či veľké obce zaručujú, že v tejto lokalite sa určite nudiť nebudete. Prejdite si známymi Jánošíkovými dierami. Zoskupenie malých vodopádov, číra voda či brázdenie sa po rebríkoch. To všetko môžete zažiť v Dierach, na ktoré sú právom hrdí všetci obyvatelia Terchovej.

Z Jánošíkových dier môžete ďalej pokračovať v nenáročnej turistike na Malý či Veľký Rozsutec, ktoré sú lákadlom pre mnoho zahraničných turistov.

Novinkou v Malej Fatre sú nové rozhľadne. Je to napríklad Vyhliadková veža na Dubni, rozhľadňa v Strečne či terchovská rozhľadňa. Využite túto možnosť a pokochajte sa výhľadom na „malofatranské“ údolia.

zdroj:slovakia.travel

Monumentálna socha Ježiša Krista v Kline

Vedeli ste, že na Slovensku máme svoje vlastné Rio de Janeiro? Presne tak. Je ním obec Klin, ktorá sa môže pochváliť replikou slávnej sochy Ježiša Krista. Tá skutočná sa nachádza v Riu. Na celom svete sú postavené len tri jej kópie. A Slovenská obec Klin sa môže pýšiť jednou z nich. Meria 9,5 m, váži 23 ton a jej rozpažené ruky smerujú na celú Oravu, ktorú ochraňuje. Spod jej nôh si vychutnáte krásny výhľad na obec Klin aj Oravskú priehradu.

A čo s načatým výletom? Pokochajte sa výhľadom na Oravu a predĺžte si víkend s rodinou či priateľmi. Táto oblasť je miestom, kde toho zažijete naozaj veľa. Strávte víkend na Oravskej priehrade. Sú miesta, ktoré môžete využiť na člnkovanie či jazdu v poriadnom motorovom člne. Ak sa chcete dozvedieť o histórii a kultúre tohto regiónu viac, určite odporúčame návštevu Oravského hradu, ktorý je známou dominantou oravského regiónu.

zdroj: vypadni.sk

Tomášovský výhľad

Videli ste na internete fotografie známych, ktorý sa z mohutného skalného útesu pozerajú do ďalekej doliny? S veľkou pravdepodobnosťou ide o fotografie z miesta nazývaného Tomášovský výhľad. Ide o najkrajší výhľad v Slovenskom Raji. Mnohí slovenskí cestovatelia ho odporúčajú ako miesto, ktoré by ste na svojej ceste po Slovensku mali navštíviť.

Tento skalný útvar sa týči nad riekou Hornád na Spiši. Patrí medzi najnavštevovanejšie miesta v Slovenskom Raji a na Slovensku vôbec. Tvorí ho skalné bralo, na ktoré sa dostanete nenáročnou cestou turistickým chodníkom z parkoviska Čingov. Pri návšteve tohto výhľadu si ale treba dávať pozor, pretože miesto nájdete v plnej prírodnej kráse. A to znamená minimálny zásah človeka a poriadnu výšku nad dolinou.

zdroj: ephoto.sk

Spišský hrad, Spišská kapitula

Na Spiši ešte chvíľu ostaneme. Tu dýcha história na každom rohu. Napríklad na jednom z najväčších hradných komplexov na Slovensku – na zrúcanine Spišského hradu. Tento hrad tvorí obrovskú plochu vypínajúcu sa na vrchole travertínovej kopy. Spája východoslovenské regióny Spiš a Šariš. Obhliadkou tohto hradu načerpáte množstvo informácií z histórie a kultúry spišského regiónu.

Čo by ste kameňom dohodili, kúsok od Spišského hradu nájdete obec Spišskú Kapitulu, ktorá je súčasťou Spišského podhradia. V minulosti bola katolíckym centrom. Katedrála sv. Martina je jedným z najnavštevovanejších miest v tejto samostatnej obci.

Už len čerešnička na záver exkurzie na východ. Vedeli ste o tom, že v Levoči sa nachádza Chrám sv. Jakuba, ktorý je známy svojím najvyšším oltárom na Slovensku (18 metrov a 62 centimetrov). Návštevu týchto miest môžete spojiť do jedného dňa stráveného na Spiši.

zdroj: vyletik.eu

Zemplínska Šírava

Slovensko síce nemá žiadne more, no má rozsiahle vodné priehrady, z ktorých sa stali turistické dovolenkové destinácie. Zemplínska šírava, inak nazývaná aj ako slovenské more, sa nachádza na východe Slovenska, v povodí Bodrogu pod Vihorlatskými vrchmi.

Táto vodná nádrž láka tisícky Slovákov každé leto. V okolí Šíravy vybudovali miestni obchodnícke turistické centrum. Nájdete tu množstvo stánkov, autokempingy či vybudované malé pláže. Na takejto dovolenke aj zabudnete na príliv a odliv slaného mora.

Chodník korunami stromov

V zime lyžujete, v lete kráčate medzi korunami slovenských ihličnanov. Taká je Bachledova dolina. Nezáleží na tom, aké je ročné obdobie. Tu sa nenudíte ako s rodinou, tak aj s kamarátmi.

Chodník korunami stromov sa nachádza v srdci pestrých lesov Bachledovej doliny. Príroda Spišskej Magury na túto atrakciu denne láka stovky návštevníkov. Ide o jednu z najmladších turistických atrakcií na Slovensku. Trasa chodníka je dlhá 600 metrov. Prevedie vás pestrým lesom, kde na vás čakajú rôzne užitočné informácie. Súčasťou chodníka je aj vyhliadková veža vysoká až 32 metrov. Cena vstupného na tento chodník sa pohybuje v závislosti od veku návštevníka.

zdroj: youtube.com/channel/UCGjohfbyXjprhgFrEd_hjpg

Splavovanie slovenských riek

Rozmanitá slovenská príroda nám poskytuje veľa možností na zábavu. Či už ide o aktivity v horách alebo dobrodružstvo na riekach. Láka ťa splavovanie riek? Staň sa skutočným rafterom. Prekonaj rieky Orava, Váh či Belá. Na celom Slovensku ich nájdeš až-až.
Nikdy však nepodnikaj splavovanie na vlastnú päsť. Oslov profesionálov, ktorý s tebou a tvojimi priateľmi toto dobrodružstvo podniknú. Postarajú sa ti o skvelý deň plný adrenalínu. Tak čo? Si na to pripravený?